Трамп ги избриша спорните коментари, Твитер му го одблокира налогот

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп избриша три контроверзни статуси на Твитер, откако социјалната мрежа го обвини за поттикнување насилство, поради што неговиот налог беше суспендиран повеќе од 12 часа.

Покрај заклучувањето на налогот, од социјалната мрежа му се заканија дека трајно ќе му биде отстранет доколку не ги избрише спорните коментари, откако и Твитер и Фејсбук соопштија дека сметаат оти неговите пораки ја зголемуваат веројатноста за насилство предизвикано од неговите приврзаници во Вашингтон.

Твитер, Фејсбук, Инстаграм, Јутјуб и Твич вчера блокираа делови од обраќањата на Трамп или целите негови профили на овие социјални мрежи, откако според нивните проценки, тој ги прекршил нивните правила за користење.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

Бајден: Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

А1он