Трамп: Европа да ги прими назад заробените борци на ИД и да им суди

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени во Сирија, и да започнат судски процеси против нив.

– Калифатот е подготвен да падне, напиша Трамп на „Твитер“.

Тој додаде дека „алтернатива не е добра бидејќи во спротивно САД ќе бидат принудени да ги ослободат“.

 

Би можело да ве интересира

Врховниот суд на САД дозволи увид во даночните документи на Трамп

А1он

Крамп-Каренбауер: Ако победи Бајден не значи дека Европа може да смета на Америка во областа на безбедноста

Ана Ололовска

Европските музеи губат 600.000 евра неделно поради пандемијата

Ана Ололовска

Германија: Стабилноста и развојот на Западен Балкан се од витално значење за Европа

Ана Ололовска

ЕК предвидува намалување на овогодинешното БДП на Еврозоната за 8,7 отсто

Ана Ололовска

Играчките за деца најчесто пријавувани како опасен производ на европскиот пазар

Ана Ололовска