Трамп е обвинет за поткуп на порно актерка

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за тајни плаќања на порно ѕвезда непосредно пред претседателските избори во 2016 година, објави Си-Ен-Ен. Трамп, наводно, се соочува со повеќе од 30 точки од обвинението за деловна измама.

Детали од обвинението се уште не се објавени. Големата порота го обвини Трамп дека и платил 130.000 долари на порно актерката Сторми Даниелс, која тврди дека имала афера со него додека тој бил во брак со неговата сегашна сопруга Меланија.

Трамп објави изјава веднаш по гласањето на обвинението против него.

„Ова е политички прогон и мешање во избори што досега не се случило. Од моментот кога се симнав од ескалаторот кај Трамп Тауер, па дури и пред да положам заклетва како ваш претседател, радикалните левичарски демократи – непријатели на вредните мажи и жени од оваа земја – започнаа лов на вештерки“, напиша Трамп.

Адвокатот на одбраната, Џо Такопина, рече дека Трамп најверојатно ќе биде изведен пред поротатат на почетокот на следната недела.

„Поранешниот претседател, сегашен кандидат и мој пријател претседател Доналд Џ. Трамп е жртва на корумпирана и искривена верзија на американскиот правосуден систем и историја. Тој ќе биде ослободен од обвинението“, коментира Алина Хаба, адвокатка на Доналд Трамп.

„Претседателот Трамп е отповикан. Тој не сторил никакво кривично дело. Против овој политички прогон енергично ќе се бориме на суд“, се вели во изјавата на другите двајца адвокати кои го застапуваа во оваа истрага.

Поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, рече дека исплатата ја изврши по инструкции на Трамп.

Конкретните обвиненија се уште не се познати, а обвинението најверојатно ќе биде објавено во наредните денови, пишува Њујорк Тајмс. Во тој момент, Трамп ќе мора да отпатува во Менхетен за земање отпечатоци и друга обработка.

Трамп е првиот американски претседател кој се соочи со импичмент, негира дека сторил нешто лошо. Против него се водат уште неколку истраги.

Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Доналд Трамп, се огласи откако големата порота гласаше за негово обвинение.

„За прв пат во историјата на нашата земја, претседател (сегашен или поранешен) на САД е обвинет“, напиша тој и потсети на презумпцијата на невиност.

„Сепак, се тешам со потврдувањето на поговорката дека никој не е над законот, па ни поранешниот претседател. Денешното обвинение не е крај на ова поглавје, тоа е само почеток. Сега кога обвинението е покренато, подобро е само во случај обвинението да зборува само за себе“, напиша Коен.

Трамп (76) се обиде да биде реизбор во 2020 година, но беше поразен од демократот Џо Бајден. Трамп тврдеше дека изгубил од Бајден поради изборна измама и ја нарече истрагата што доведе до неговото обвинение „политички лов на вештерки“.

Трамп негираше дека имало афера, а адвокатот Роберт Костело, кој се сретна со Коен во 2018 година, рече дека Коен му рекол дека дејствува сам. Костело сведочеше пред големата порота минатата недела. Тој се изјасни за виновен во 2018 година за исплатата и беше осуден на затвор за кршење на правилата за финансирање на кампањата.

Трамп наводно со пари за ја замолкнал Сторми Даниелс. Нејзиното вистинско име е Стефани Клифорд, но повеќе го сака името по кое стана позната во индустријата за филмови за возрасни. Таа е родена во Батон Руж, Луизијана. Како дете била запоставена, а имала девет години кога била сексуално злоставувана од постар маж, напишала таа во мемоарите објавени во 2018 година.

И покрај се, таа беше добар ученик и обожаваше коњи. За да заработи за живот, таа прво се сврте кон стриптизот, а потоа и кон порно индустријата, каде што стана актерска ѕвезда, режисерка и сценарист и освои неколку награди. На пошироката американска јавност и стана позната по врската со Трамп.

Таа го запознала за прв пат во летото 2006 година на хуманитарен голф турнир во близина на езерото Тахо, во планините Сиера, на самата граница на Калифорнија и Невада. Во тоа време, таа се појави во помала улога во „Четириесетгодишната Богородица“ на Џад Апатоу, додека Трамп штотуку стана татко на момче со третата сопруга Меланија.

Таа тогаш имала 27 години, а Трамп 60. Според неа, тој ја покани на вечера во својот стан и ја сретна во пижами, удобно потпрена на каучот. Тие потоа се вклучија во, како што таа го опиша како „најдосадниот секс во нејзиниот живот“. Трамп негира дека некогаш бил интимен со Даниелс и ја обвинува за „изнуда“ и „тотална измама“.

Она што со сигурност се знае е дека Даниелс доби 130.000 долари за нејзиниот молк во пресрет на претседателските избори во 2016 година. Таа исплата е дел од истрагата на Окружниот суд на Менхетен за прекршување на финансирањето на кампањата што сега резултираше со обвинение.

Кога таа финансиска трансакција излезе на виделина во 2018 година, Даниелс побара од судот да го поништи договорот за необјавување со Трамп и почна да се појавува на телевизиски емисии.

Во емисијата Шеесет минути на CBS, Даниелс ја даде својата верзија на настаните. „Јас не сум жртва“, рече таа јасно и одлучно, додавајќи дека иако Трамп не и бил привлечен, нивната врска била доброволна.

Трамп во изминатите денови најавува дека ќе биде уапсен поради плаќање на споменатите 130.000 долари и ја бомбардира Сторми со разни грди прекари.

Таа не му останува должна. Таа, меѓу другото, го повикала со прекарот Мајушни, исмевајќи го одреден дел од неговата анатомија. Иако Сторми Даниелс создаде многу непријатели меѓу своите поддржувачи поради Трамп, тоа воопшто не влијае на неа.

Во 2010 година, таа дури и сериозно размислуваше да влезе во трката за Сенатот во Луизијана. Даниелс, која има ќерка, минатата година се омажи за колега, порно ѕвездада Берет Блејд. Тој е нејзиниот четврти сопруг.

Би можело да ве интересира

Судењето на Трамп за фалсификување деловни книги ќе започне во март 2024 година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Новинар: Дали сакате Украина да победи? Трамп: Сакам луѓето да престанат да умираат

Ана Ололовска

Поротата одлучи – Трамп е осуден за сексуална злоупотреба

Горан Наумовски

Керол откри зошто веднаш не го пријавила Трамп за силување

Трамп го тужи поранешниот адвокат Коен за повеќе од 500 милиони долари

Популарноста на Трамп вртоглаво порасна, повеќето републиканци сакаат тој повторно да биде претседател

Ана Ололовска