Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати.

Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз“ во близина на Вашингтон, Трамп оцени дека меѓународната заедница успева добро да се справи со заканите што доаѓаат од Северна Кореја.

Ваквата оценка на Трамп успеди откако вчера во раните утрински часови Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел, која ја надлета територијата на Јапонија и се урна во водите на Тихиот Океан.

Говорејќи за ова истрелување на ракетата, Трамп нагласи дека со ваквата постапка Севрена Кореја „ја покажала својата омраза кон соседите и кон целиор свет“.

Би можело да ве интересира

Членовите на Советот за безбедност на ОН се спротивставија на ставот на САД за израелските населби

Биган: Прозорецот за преговори на Пјонгјанг со САД сè уште е отворен

Куба обвинува американскa дипломатка дека поддржува нелегални активности

Северна Кореја ги повика САД да се откажат од „непријателската политика“

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

Наришкин: Русија и натаму соработува со ЦИА во борбата против тероризмот