Трамп бара поништување на изборните резултати во Џорџија

Од:

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е поднесена тужба во државниот суд на Џорџија, во која се бара поништување на резултатите од претседателските избори одржани на 3 ноември.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека заедно со тужбата се приложени и изјави од жители на Џорџија, дадени под заклетва за наводна изборна измама.

Тимот на Трамп поднесе голем број тужби низ САД, обидувајќи се да ја оспорат победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден, но судовите ги отфрлија речиси сите нивни тужби.

Би можело да ве интересира

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно

Трамп го повика Путин да ги објави сите штетни информации за семејството на Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Почна да работи социјалната мрежа на Трамп