Трамп: Американските Евреи кои гласаат за демократи не се лојални граѓани на САД

Од:

Активисти, политичари и други припадници на еврејската заедница во САД жестоко реагираа на вчерашната изјава на американскиот претседател Доналд Трамп дека „секој американски Евреин кој гласа за демократи или не знае апсолутно ништо или искажува нелојалност“.

Трамп ја даде изјавата откако беа објавени резултати од анкетата која покажа дека мнозинството Евреи во САД се сметаат за демократи.

Сенаторот Берни Сандерс, кој е претенден за кандидат за претседател од редовите на Демократската партија, изјави дека себе се смета за „горд Евреин, кого ни најмалку не го загрижува тоа што ќе гласа за демократи“. Алудирајќи на себе, тој рече дека „на следните избори ќе гласа за човекот за кој сака да стане првиот еврејски претседател на САД“.

Би можело да ве интересира

Салих: САД и Ирак треба да ја продолжат заедничката борба против Исламска држава

Ана Ололовска

Десетици светски лидери во Ерусалим на собир против антисемитизмот

Ана Ололовска

Сиетл експериментира со гласање од мобилни телефони на избори

Ана Ололовска

Рекорд на Трамп: 41 твит за еден час, 142 за еден ден

Ана Ололовска

Трамп најави дополнување на листата за забрането патување во САД

Драган Поповски

Трамп: САД имаат план за новиот корона вирус

Ана Ололовска