Трамп: Америка верува во искупување

Од:

Американскиот претседател, Доналд Трамп во своето обраќање на Молитвениот појадок во Вашингтон нагласи дека „Америка денес е земја која верува во искупување”.

Трамп се заблагодари на верските лидери за поддршката на „реформата на криминалниот систем“, што, како што рече, ја спроведува неговата Администрација.

„Американскиот народ верува во искупување“, истакна Трамп.

Тој додаде дека секогаш ќе ги штити верниците и дека „нема да ги изневери“.

Доналд Трамп е 12-от претседател на САД кој го организра Молитвениот појадок, почнувајќи од Двајт Азенхауер.

Тоа е традиционален настан што се организира секоја година и на него присуствуваат членови на претседателскиот Кабинет и Конгресот, како и многубројни гости од странство.

Молитвениот појадок се одржува првиот четврток од февруари секоја година во Вашингтон, а вообичаено присуствуваат околу 3.500 гости.

Би можело да ве интересира

Трамп ги повика поддржувачите да одат во одлучувачките држави за победа на изборите

Бркале сериски убиец, а тој бил во затвор

Пукање во Лас Вегас: Има мртви и ранети

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 84-годишен Американец до смрт ја претепа сопругата откако се скарале за мачката

Горан Наумовски

Американски воен авион падна во океанот во близина на Јапонија, во него имало осум лиц

Четиригодишната Абигејл Едан, најмладата киднапирана американка е меѓу ослободените

Катерина Ѓуровски