Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Од:

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

Тој исто така изрази загриженост дека другите земји во светот повеќе не го почитуваат и не го слушаат Вашингтон.

САД станаа земја од третиот свет на многу начини, рече Трамп.

– Ние сме по многу нешта земја од третиот свет. Ние сме земја чија економија паѓа, чии синџири на снабдување се нарушени, продавниците не се полни, чии пакети не стигнуваат до адреси и чиј образовен систем е на дното на секоја листа – цитира ТАС С.

Како што претходно изјави рускиот претседател Владимир Путин, специјалната воена операција во Украина го означи почетокот на колапсот на американскиот светски поредок и транзицијата кон вистински мултиполарен свет, кој не се заснова на либералниот глобалистички егоцентризам на САД, туку на вистинскиот суверенитет на народот.

Претходно, руското Министерство за надворешни работи ги повика САД да се воздржат од акции кои ја поткопуваат регионалната стабилност и меѓународната безбедност и да ја признаат реалноста дека нема место за американската хегемонија.

– Неуспешната економија, проблемите со храната и лошото образование ги направија САД земја од Третиот свет – изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Според Трамп, главниот проблем на САД е губењето на авторитетот во светската заедница.

Би можело да ве интересира

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета и бара 475 милиони долари

Шолц не очекува потпишување на нуклеарен договор со Техеран во блиска иднина

А1он

„Гугл“ му ја блокира социјалната мрежа на Доналд Трамп

Горан Наумовски

Трамп тврди дека има информации за сексуалниот живот на Макрон, ги дознал од „тајни“ служби

А1он

Вашингтон пост: Логично е да се дојде до заклучок дека САД се на работ на граѓанска војна

А1он

184 доверливи документи се пронајдени во одморалиштето на Трамп