Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод.

– Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп во интервју за Си-Ен-Би-Си. чии делови објави телевизијата.

Трамп сепак нагласи дека сака да ја искористи можноста за унапредување на односите меѓу САД и Русија, дури и по тврдењата на американските разузнавачки агенции дека Москва во неколку наврати се обидела да се меша во претседателските избори во земјата во 2016 година.

– Да се согласуваш со Путин, да се согласуваш со Русија, е позитивно, не негативно, додаде претседателот на САД.

Трамп при тоа го обвини неговиот претходник Барак Обама дека бил „целосно наивен“ во однос на Русија, додека сега, според него, тој има многу поцврст став кон Москва од кој било друг американски претседател во последните „многу, многу години“.

Интервјуто на Трамп за Си-Ен-Би-Си во целост ќе биде емитувано вечерва.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Избори во Русија, ќе се гласа три дена во 11 временски зони

Катерина Павлова-Николовска