Трагедија во Атлантскиот Океан: 140 луѓе се удавија кај брегот на Сенегал

Од:

Најмалку 140 мигранти и бегалци се удавија близу брегот на Сенегал во најсмртоносниот бродолом регистриран оваа година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Бродот упатен кон Канарските Острови, на кој имало 200 луѓе, се запалил и се превртел во саботата, неколку часа откако го напуштил рибарскиот град Мбур, 100 километри јужно од главниот град Дакар, соопшти ИОМ.

Сенегалската и шпанската морнарица, заедно со локалните рибари, спасиле околу 60 лица, но најмалку 140 се удавиле, се вели во соопштението на ИОМ.

Опасниот морски премин од Западна Африка до Канарските острови некогаш беше главната рута за луѓето кои сакаа да избегаат од сиромаштијата. Откако Шпанија ги засили патролите во средината на 2000-тите, трасата привлекува помалку мигранти, но оваа година повторно стана актуелна.

Би можело да ве интересира

Значително намалени бегалските бранови на грчките острови

Жарко Настоски

Во Приштина уапсен мигрант од Мароко осомничен за убиство во Сараево

Жарко Настоски

Се преврте брод со мигранти крај шпанскиот брег, загинаа најмалку осуммина луѓе

Жарко Настоски

Брод со 35 мигранти се превртел кај Канарските острови, четворица се удавиле

Ана Ололовска

Шпанија поставува привремени кампови за илјадниците мигранти на Канарските Острови

Двојно зголемено протерувањето на мигрантите од Австрија во Словенија

Ана Ололовска