Торнадо го погоди Далас, над 100.000 домаќинства и компании без струја

Од:

Торнадо синоќа го погоди Северен Далас и остави повеќе од 100.000 домаќинства и компании без електрична енергија.

Неповолните временски услови доведоа и до откажување на летовите на аеродромите во регионот.

Невремето предизвика материјална штета во Далас. Нема информации за загинати или повредени. Во делови од населбите во Далас, полицајци и пожарникари проверуваат по домовите во каква состојба се жителите.

Седум лица успеале да се извлечат од урната зграда во северозападниот дел на Далас. Пожарникарите го пребаруваат местото за да проверат дали има настрадани.

Противпожарната служба во Далас соопшти дека примала многу повици од лица повредени од скршени прозорци во нивните домови.

Би можело да ве интересира

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

А1он

Американски разурнувач вплови во Црното Море

Бил Гејтс ќе финансира експериментален нуклеарен реактор

А1он

САД со највисока стапка на инфлација во октомври од 1990 година

А1он

Растот на американската економија забави во третиот квартал

А1он