Топлотен бран ја погоди Литванија, шест лица се удавија

Од:

Литванија ја погодија рекордни високи температури, а шест лица, кои спасот од жештините го побараа во реките или езерата, се удавија.

Училишта во многу градови оваа недела се затворени.

Во Литванија, земја со 2,8 милиони жители, со недели не паднал дожд. Во градот Кајшјадорис, во централниот дел на земјата, вчера се измерени рекордни 35,7 степени Целзиусови за јуни месец.

Стотици луѓе побарале помош од лекарите поради жештините.

Метеоролозите предвидуваат дека температурите во повисоките региони денеска ќе достигнат до 36 степени Целзиусови.

Поради високите температури, водата во реките е на најниско ниво, кое некогаш било забележано во јуни, а снабдувањето со вода е ограничено.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Литванија Гитан Наусед положи заклетва во Парламентот

Скок на цените на куќите во Естонија, Летонија и Австрија

Гитанас Науседа нов претседател на Литванија

Ана Ололовска

Литванскиот премиер ќе поднесе оставка поради поразот на претседателските избори

Ана Ололовска

Литванија: Науседа и Симоните одат во вториот круг од претседателските избори

Ана Ололовска

Претседателски избори во Литванија

Ана Ололовска