Топлотниот бран предизвика отежнато снабдување со електрична енергија во Јапонија

Од:

Јапонската Влада денеска ги повика триесет и петте милиони жители на Токио и околината да користат помалку струја, предупредувајќи дека снабдувањето со електрична енергија ќе биде отежнато поради топлотниот бран што ја погоди земјата, јави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Министерството за економија, трговија и индустрија попладнево очекува значително зголемување на потрошувачката на струја.

Препораката е да се исклучат непотребните светла и да се користат клима уреди.

Официјални лица со недели предупредуваа дека поради зголемената температура, можно е да снема струја.

За викендот, температурата во централно Токио беше над 35 степени Целзиусови. Во градот Исесаки, што се наоѓа северозападно од Токио, регистрирани се рекордни 40.2 степени.

Како што наведува медиумот, за Јапонија тоа е највисока температура регистрирана во јуни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поради тајфун во Јапонија евакуирани повеќе од 72.000 луѓе

Катерина Павлова-Николовска

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Откажана средбата на шефовите на дипломатијата на Кина и на Јапонија

А1он

Во Јапонија 200.000 луѓе повикани на евакуација по обилните дождови

Горан Наумовски

Јапонија „загрижена“ поради најавата за кинески воени вежби

Високи температури на воздухот во Јапонија