Топлотен бран во Италија, 10 градови означени со црвена боја

Од:

Топлотниот бран од Северна Африка денеска во Италија донесе температура до 40 степени, а десет градови се обележани со црвена боја, што е предупредување за екстремно високи температури.

Според билтенот на италијанското Министерство за здравство, алармот се активира во Рим, Болоња, Торино, Фиренца, Кампобасо, Пескара, како и во градовите Риети, Фрозиноне, Болцано и Перуџа.

Како што е наведено, невреме и грмежи се очекуваат следната недела во централниот дел на Италија.

Би можело да ве интересира

Конте: Владата не предвидува целосен карантин, можно е воведување „црвени зони“

Ана Ололовска

По изборите и референдумот зајакната Владата во Италија

Ана Ололовска

Австрија купува 18 италијански хеликоптери

Ана Ололовска

„Си воч“: Блокадата на бродот е политички мотивирана

Ана Ололовска

Во Италија регионални избори и референдум за намалување на бројот на пратеници

Ана Ололовска

Синдикални протести во 23 италијански градови

Ана Ололовска