Томас-Гринфилд: Русија да се исфрли од Советот за човекови права на ОН

Од:

Американската амбасадорка во ОН Линда Томас-Гринфилд повика на исфрлање на Русија од Советот за човекови права на ОН. За таква одлука ќе биде потребно гласање во Генералното собрание на ОН.

„Русија не треба да има позиција на авторитет во тело чија цел е да ги промовира човековите права. Тоа не е само врв на лицемерието, тоа е опасно“, рече амбасадорката Томас-Гринфилд, во обраќањето пред Советот за безбедност на ОН.

„Ова е момент кој бара одговорните светски сили и глобалните лидери да ја покажат својата кичма и да се спротивстават на руската опасна и со ништо неиспровоцирана закана за Украина и светот. Сите ги видовме ужасните фотографии. Безживотни тела како лежат на улиците, луѓе кои најверојатно се егзекутирани, со врзани раце зад грб“, додаде таа.

Според неа, „Америка проценува дека руски војници извршиле воени злосторства во Украина“.

„Секој ден гледаме се повеќе докази за тоа колку Русија има мало почитување на човековите права. Учеството на Русија во Советот за човекови права го поткопува кредибилитетот на Советот и ги поткопува целите ОН. Ова е едноставно погрешно“, заклучи амбасадорката Линда Томас-Гринфилд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Герашченко: Праќаат ли Русите тенкови од педесеттите на бојното поле?

Ана Ололовска

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина