Том Хенкс ќе ја води свечената програма на инаугурацијата на Бајден

Од:

Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечената програма на 20 јануари, на денот на инаугурацијата на Џо Бајден, објавија организаторите на овој настан.

Во специјалната емисија, која ќе трае 90 минути и ќе се вика „Ја славиме Америка“, ќе учествуваат и некои други познати личности во САД, како што се Џон Бон Џови, Деми Ловато, Џастин Тимберлејк и Ент Клемонс.

Бајден и потпретседателката Камала Харис ќе положат свечена заклетва тој ден и ќе одржат воведен говор на церемонијата.

Програмата ќе се емитува на Си-Би-Ес, Еј-Би-Си, Си-Ен-Ен, Ен-Би-Си, МСНБЦ и ќе се емитува на Јутјуб, Фејсбук, Твитер и некои други онлајн платформи.

Би можело да ве интересира

Трамп ќе оди за Флорида на денот на инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Пентагон: Бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Жарко Настоски

Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Жарко Настоски

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Почина поранешниот личен лекар на Трамп

Ана Ололовска

Лиза Монако назначена за привремен шеф на внатрешната безбедност на САД

Ана Ололовска