Тинејџерка во Малезија се самоубила поради анкета на “Инстаграм”

16-годишното девојче во Малезија, според медиумите, изврши самоубиство откако објавила анкета на нејзината сметка на Инстаграм, барајќи одговор на нејзиното прашање дали треба да умре или не. 69% од испитаниците гласале за.

Полицијата во Саравак, Малезија, рече дека една девојка, која не е именувана, објавила анкета со порака: “Тоа е навистина важно, помогни ми да изберам Д / Л”. Откако мнозинството од испитаниците гласале за “смрт”, таа извршила самоубиство.

Адвокат од Саравак сугерира дека оние кои гласале за нејзината смрт би можеле да бидат виновни за поттикнување самоубиство.

Министерот за млади и спорт на Малезија, Сиед Саддик Саед Абдул Рахман, рече дека трагедијата ја нагласува потребата за дискусии на национално ниво за менталното здравје во земјата. “Јас сум навистина загрижен за состојбата на менталното здравје на нашите млади”, рече тој. “Тоа е национално прашање кое мора да се сфати сериозно”.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скопјанец го бркаа со сатар низ Лептокарија бидејќи се пожалил на високата сметка

Кристијан Ландов

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец загина во сообраќајка во близина на Охрид

Ана Ололовска

Се превртел трактор, загинала сопатничката

Ана Ололовска

Туристка од Холандија пронајдена мртва во хотел во Струга

Ана Ололовска

Загина тракторист кај демиркаписка Корешница

Ана Ололовска