Тинејџер избоде со нож момче во училиште во Германија, а потоа се самозапали

Од:

Тинејџер вооружен со нож рани осумгодишно момче денеска во училиште во градот Бишофсверд во источна Германија, а потоа се самозапали, соопшти полицијата.

Регионалното Министерство за образование соопшти дека повреденото момче со хеликоптер е итно пренесено во болница, каде било констатирано дека има рани на главата и вратот.

Лекарите потврдија дека осумгодишното дете е во стабилна состојба.

Зградата на училиштето била евакуирана откако полицијата добила дојава за напад со нож.

16-годишниот напаѓач, според полицијата по нападот со нож, се самозапалил, но пламенот бил изгаснат. Тој бил уапсен и е пренесен во болница.

Би можело да ве интересира

Поради невремето откажани над 150 летови во Германија, локалните патишта се покриени со снег

Горан Наумовски

Спречен терористички напад во Германија

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Претреси во четири германски сојузни покраини, акција против радикалните исламисти

Тинејџери во Германија организирале проституција, подведувале пет 14-годишни девојчиња и едно момче

А1он

ВИДЕО: Голема акција во Германија, полицијата влегува во џамии