Тинејџер е осуден на доживотен затвор за подготвување терористички напад

Од:

Британски тинејџер кој беше блиску до напад врз полицајци или војници денеска е осуден на доживотен затвор, со можност да биде ослободен по најмалку шест години.

Метју Кинг (19), кој за време на пандемијата се радикализирал гледајќи екстремистички материјали на Интернет, снимал воени бараки и полициски станици и објавувал фотографии од судските чувари на Интернет и напишал „познати цели“.

– Зборуваше и за тоа дека сака да мачи и убива американски или британски војници – изјави командантот на антитерористичката единица на лондонската полиција, Доминик Марфи, додавајќи дека брзината на радикализацијата на Кинг е неверојатна.

Би можело да ве интересира

Лондон е на нозе и во потера по него-кој е избеганиот терорист кој побегна од затворската кујна

Мајка го отру синот со антидепресиви: Детето е усмртено со доза девет пати поголема од фаталната

Мнозинството Британци сакаат да се вратат во Европската унија

Дечкото ја силувал осум часа, а потоа ја полил со киселина: Британка преживеа 400 операции

Велика Британија повикува на ослободување на косовските полицајци, градоначалниците да работат од други локации

Единаесетгодишно момче и седумгодишно девојче се убиени во Велика Британија

Горан Наумовски