Тимошенко била изложена на високо ниво на радијација во затворската болница

Од:

Лидерката на украинската опозиција и поранешен премиер Јулија Тимошенко, тврди дека била изложена на опасно радиоактивно зрачење во затворската болница каде е сместена. Од нејзината келија биле одземени два Гајгер-Милерови бројачи.

Во изјава посместена на нејзината интернет-страница се вели: Претресот беше извршен во духот на чистките во СССР во 1937 година. Сигурна сум дека целта беше да се конфискуваат Гајгер-Милеровите бројачи. Нејзиниот адвокат Серхј Власенко изјави за Комерсант дека „нивото на радијација во затворот е многу високо. Тоа е со цел да и се наштети на здравјето на Тимошенко. Директорот на затворската болница каде се лекува Тимошенко ги оквалификува обвиненијата како „апсурдни“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ја убил мајка си, нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса

Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

Горан Наумовски

Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

(ВИДЕО) Претседателот на Италија до Зеленски: Целосно сме со вас

Ана Ололовска