Тилерсон: САД очекуваат сигнал од Пјонгјанг за конструктивен дијалог

Од:

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза околу нејзината нуклеарна и ракетна програма, изјави државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

– Чекаме режимот во Северна Кореја да ни даде некаков сигнал дека е подготвен да води конструктивни и продуктивни преговори. Неколку пати се обидовме да им кажеме дека сме спремни да преговараме, кога тие ќе бидат подготвени за тоа, но тие одговорија со уште повеќе ракетни и нуклеарни тестови, рече Тилерсон во изјава за Си-Би-Ес.

Според него, Пјонгјанг ќе ја докаже својата подготвеност за преговори кога ќе престане со тестирањата и со провокативното однесување, ќе го намали степенот на закани и ќе ја промени реториката.

Тилерсон потенцира дека доколку дипломатските напори не дадат резултат, воената опција ќе остане единствено решение за недминување на кризата.

– Советот за безбедност на ОН усвои Резолуција со која се воведуваат досега најстроги санакции во историјата, со цел да ја натера Северна Кореја да се сврти кон преговорите и кон конструктивен и продуктивен дијалог. Ако депломатските напори не дадат резулатат, воената опција останува единствено решение, додаде Тилерсон.

Претходно, и постојаниот претставник на САД во Светската организација, Ники Хејли изјави дека на Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи се што е во негова моќ за запирање на нуклеарната програма на Северна Кореја.

– Искористивме речиси се што Советот за безбедност за сега може да направи. Се обидуваме и со други можности, но во игра се и многу воени опции, изјави Хејли за Си-Ен-Ен.

Таа нагласи дека Советот за безбедност на ОН повеќе нема опции за запирање на севернокорејската нуклеарна програма и дека „веројатно овој проблем ќе мора да го предаде на Пентагон“.

Би можело да ве интересира

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Најмалку две жртви во судир на два мали авиони во САД

Ана Ололовска

Гувернерот на Мериленд го осуди уривањето на споменикот на Колумбо во Балтимор

Ана Ололовска

Во Ајдахо два мали авиони се судриле во воздух над езеро

Ана Ололовска

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредаат луѓето да останат во домовите поради Ковид-19

Ана Ололовска