Тилерсон: Ракетните проби закана за целиот свет

Од:

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оцени денеска дека континуираните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и истакна дека САД соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја за тоа прашање.

– Во источна Азија се поагресивниот и изолиран режим на Северна Кореја ја загрозува демократијата во Јужна Кореја Јапонија и што е поважно, ги прошири тие закани кон САД, загрозувајќи го целиот свет, изјави Тилерсон.

Тој нагласи дека САД прво гледаат кон своите регионални сојузници – Јужна Кореја и Јапонија.

Јужнокорејската армија соопшти дека Северна Кореја испукала неидентификувана ракета која ја прелетала северна Јапонија и паднала на околу 2.000 км источно од Хокаидо.

Би можело да ве интересира

Хрватска и САД потпишаа договори за екстрадиција и взаемна правна помош

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицаец и тројца жители убиени во престрелка во Џерси Сити

Ана Ололовска

САД ја суспендираа обуката за саудиските питомци

Ана Ололовска

Трамп ја предупреди Русија да не се меша во изборите во САД

Ана Ололовска

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Демократите официјално објавија обвинувања против Трамп