Тихановскаја: Подготвени сме да му дадеме безбедносни гаранции на Лукашенко

Од:

Поранешната кандидатка за претседателка на Белорусија, Светлана Тихановскаја изјави дека опозицијата е подготвена да му пружи „безбедносни гаранции“ на претседателот Александат Лукашенко ако мирно се повлече од функцијата.

Таа одговарајќи на новинарско прашање дали ќе му бидат дадени безбедносни гаранции на Лукашенко ако мирно се повлече од власта, Тихановскаја истакна дека за тоа може да се разговара.

– Секако, ако мирно замине, постои таква можност, дури можам да кажам и убедување. Морам лично да зборувам во име на сите луѓе, а нивното мислење ќе биде земено во предвид во овој случај, наведе Тихановскаја.

Таа додаде дека Лукашенко може да добие и повеќе.

Масовните протести на опозицијата во Белорусија почнаа на 9 август, по претседателските избори на кои Лукашенко прогласи победа со освоени 80,1 отсто од гласовите. Опозицијата тврди дека резултатите се лажирани.

Би можело да ве интересира

Над 360 демонстранти приведени на протестите во Белорусија

А1он

ЕУ: Така наречената инагурација на Лукашенко е без легитимитет

Ана Ололовска

По инагурацијата на Лукашенко опозицијата повика на граѓанска непослушност

Ана Ололовска

Лукашенко даде свечена заклетва на ново старата функција

Ана Ололовска

Земјите-членки на ЕУ не се договорија да воведат санкции против Белорусија

А1он

Белоруската опозиција бара конкретнa помош од Брисел

А1он