Тесла постигна рекордна продажба

Од:

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ се справи со проблемите со синџирот на снабдување и глобалниот недостиг на микрочипови за да забележи рекордна квартална продажба и профит, објави Би-Би-Си.

Приходите се зголемија на 13,76 милијарди долари во третиот квартал наспроти 8,77 милијарди долари една година претходно.

Компанијата, раководена од милијардерот Илон Маск, објави нето добивка од 1,6 милијарди долари и продаде 241.391 автомобил.

„Го постигнавме нашиот најдобар нето приход, оперативен профит и бруто добивка“, соопшти „Тесла“.

Компанијата соопшти дека Кина останува главен извозен центар и планира да пласира различни типови батерии во своите стандардни возила низ светот.

Би можело да ве интересира

Илон Маск за неколку дена заработи и загуби 30 милијарди долари

Активисти побараа од Тесла да ја затвори својата филијала во Синџијанг

Ана Ололовска

Богатството на Илон Маск за еден ден се зголеми за 32 милијарди долари

Ана Ололовска

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

Ана Ололовска

Илон Маск ќе плати над 11 милијарди долари данок оваа година

Ана Ололовска

Илон Маск избран за личност на 2021 годината на магазинот „Тајмс“

А1он