Тесла постигна рекордна продажба

Од:

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ се справи со проблемите со синџирот на снабдување и глобалниот недостиг на микрочипови за да забележи рекордна квартална продажба и профит, објави Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Приходите се зголемија на 13,76 милијарди долари во третиот квартал наспроти 8,77 милијарди долари една година претходно.

Компанијата, раководена од милијардерот Илон Маск, објави нето добивка од 1,6 милијарди долари и продаде 241.391 автомобил.

„Го постигнавме нашиот најдобар нето приход, оперативен профит и бруто добивка“, соопшти „Тесла“.

Компанијата соопшти дека Кина останува главен извозен центар и планира да пласира различни типови батерии во своите стандардни возила низ светот.

Би можело да ве интересира

Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари

А1он

Маск нема да го купува „Твитер“

Маск потврди дека има близнаци со колeшка од „Тесла“

Илон Маск со семејството го посети папата Франциско

Раководството на Твитер препорача компанијата да му биде продадена на Маск

А1он

Најмалку петмина вработени во „Спејс Икс“ добиле отказ поради што го критикувале Маск

А1он