Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Од:

Исламски терористи обезглавија 50 луѓе во северниот дел на Мозамбик, објавија локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Група екстремисти, поврзани со Исламистичка држава, отворилке оган врз жителите на неколку села, а потоа преживеаните ги одвеле во фудбалското игралиште во селото Муатиде, каде ги обезглавиле.

Во провинцијата Кабо Делгадо судирите со екстремистичката група траат неколку денови.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Претседателот на Мозамбик и лидерот на опозицијата потпишаа нов мировен договор

Во Мозамбик после циклонот прогласена епидемија на колера

Ана Ололовска

Петмина загинати во невремето во Мозамбик

Мозамбик започна со кампања за вакцинирање против колера

Татјана Ташкова

Бројот на загинати во циклонот во Мозамбик се искачи на 598

Ана Ололовска