Тереза Меј губи доверба од министрите заради брегзит

Од:

Британската премиерка Тереза Меј ја загубила поддршката од речиси сите министри од Кабинетот заради брегзит, објави Дејли меил.

Според весникот, само двајца министри се уште и даваат поддршка на Меј. Останатите „загубиле доверба во нејзината способност да раководи“, нагласува извор за весникот.

Министрите сакаат Меј да поднесе оставка не подоцна од јули за да може следниот лидер на Конзервативната партија да ја спроведе следна етапа од преговорите за напуштање на Европската унија ако Парламентот одобри брегзит без договор со Брисел.

 

Би можело да ве интересира

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

Орбан укажува на замор во проширувањето на ЕУ

Џонсон и Јункер ќе разговараат за Брегзит

Татјана Ташкова

Хан: Северна Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

ЕУ со помош од 30 милиони евра за Колумбија за мигрантите од Венецуела

Ана Ололовска

Јункер: Орбан не е европски лидер

Ана Ололовска