Тепачки на демонстрантите и полицијата низ Америка: Шер и Мадона на улиците

Од:

Протестите против Доналд Трамп низ Америка на кои излегоа десетици илјади граѓани станаа насилни кога демонстрантите ја нападнаа полицијата и почнаа да палат се пред себе и да ги блокираат улиците.

Улиците во центарот на Окланд во Калифорнија беа преполни со чад кога полицијата почна да фрла солзавец за да ги растера демонстрантите.

Беше нападната и општинската зграда на која беа испишани графити “Убиј го Трамп“.
Илјадници луѓе се собраа и на улиците на Лос Анѓелес, а го блокираа и автопатот 110.

Друга група се собра пред општинската зграда, каде запалија оган и мафтаа со главата на Трамп ставена на стапови. Засега се уапсени 14 луѓе.

Над 7000 луѓе го блкираа Њујорк на две локации, извикувајќи “Расистички, сексистички и анти геј Трамп, заминувај! Меѓу нив беа и Мадона и Шер.

И двете отворено ја поддржуваа Хилари Клинтон, а Шер дури и говореше на митинзите на Клинтон.

Демонстрантите го запреа сообраќајот и во Чикаго, Портланд, Орегон, Сан Франциско, Калифорнија..

Во одредени делови на Њујорк е забележано дури и како граѓаните го палат знамето на своката држава.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Осуммина повредени во пукање во САД

Катерина Павлова-Николовска

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

Катерина Павлова-Николовска

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он