Телото пронајдено во близина на имотот на осудениот американски адвокат ќе биде ексхумирано

Од:

Две недели откако адвокатот од Јужна Каролина Алекс Мардо беше осуден за бруталните убиства на неговата сопруга и синот, во тек се подготовките за ексхумација на телото на тинејџер пронајден мртов на селски пат во близина на местото на неговото убиство пред шест години. Сенди Смит потврди дека посмртните останки на нејзиниот син Стивен, кој имал 19 години за време на неговата смрт, ќе бидат подложени на приватна обдукција, откако кампањата GoFundMe собрала 43.000 долари за да плати за ексхумацијата.

„Ова е годината на Стивен“, изјави мајката за NBC News и им се заблагодари на донаторите што „не дозволија приказната на Стивен да се стави под тепих“. Смртта на Стивен Смит долго ги збунуваше инспекторите во Јужна Каролина, кои повторно го отворија случајот минатата година, откако првично заклучија дека Стивен загинал при удар од возило, пишува Гардијан.

Во извештајот на судскиот совет се вели дека Стивен имал „одбранбена рана“ на раката, па затоа била отворена истрага за убиство. Сепак, лекарот заклучил дека причина за смртта е удар во главата од ретровизор на автомобилот. Сепак, истражителите повторно ја отворија истрагата за смртта „врз основа на информациите собрани за време на истрагата за двојното убиство“.

Алекс Мардоу (54) е осуден за убиство на сопругата Меги (52) и синот Пол (22), но тие две убиства не се единствените смртни случаи што се случиле во кругот на семејството Мардо. Мноштвото интернет-истражувачи привлечени од судењето, заедно со бројните филмаџии на документарни филмови, истражуваа други случаи потенцијално поврзани со семејството Мардо.

Истражителите минатата недела изјавија дека „постигнуваат напредок“ во истрагата за смртта на Стивен и дека истрагата „останува активна“. Телото на Стивен беше пронајдено на околу 25 километри од имотот на Мардо, познат како Мозел. Телото било пронајдено на сред пат, далеку од местото каде што младиот човек го оставил својот автомобил кој останал без бензин.

Сомнеж предизвикал и тоа што младиот човек се уште имал патики на стапалата, што е детаљ што не е во согласност со претпоставката дека го удрил автомобил. Инспекторите потврдија дека добиле дојава дека Бастер Мардо, синот на Алекс, можеби е поврзан со случајот.

Бастер и Стивен наводно матурирале во истото средно училиште во 2014 година. Некои тврдат дека Стивен, кој отворено бил геј, и Бастер биле во врска, според ABC 4. Сепак, ниту еден член од семејството Мардо сè уште не е директно именуван како вмешан во смртта на Стивен.

„Ние веруваме дека е од клучно значење да се најде нова цел – независна ексхумација и обдукција – и ја започнуваме правдата за Стивен Н Смит имајќи ја на ум таа непосредна цел. Ни треба свеж, непристрасен поглед на неговото тело и точен факт- Според причината за смртта. На патот немало шут, а неговите повреди не биле во согласност со тезата за удар од возило и бегство“, напиша Сенди Смит.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Америка го доби она што и требаше, спречивме економски колапс

Ана Ололовска

80 години затвор за тинејџер кој си ги уби мајката и сестрата

Бебе почина во вжештено возило, родителите додека беа на миса и го оставија само три часа

ВИДЕО: Кинески борбен авион опасно се приближи до американски, Пентагон ја објави снимката

Ана Ололовска