Тело на жена пронајдено во куфер во Лондон, во тек е меѓународна потрага

Од:

Во тек е меѓународна потрага по маж кој е поврзан со смртта на жена чие тело е пронајдено во куфер во западен Лондон.

Телото на Џоана Борукa (41) е пронајдено во хостел на 18 декември, повеќе од еден месец откако последен пат била видена жива, пренесува Би-Би-Си.

Детективите велат дека треба итно да разговараат со 50-годишниот Петрас Залинас, литвански државјанин, за кој се верува дека е во Германија.

Англиската полиција соопшти дека соработува со европски колеги во обид да се лоцира Залинас.

Борука, која е од Полска, последен пат е видена живa на 13 ноември, минатата година. Нејзиното тело било пронајдено откако соседите пријавиле смрдеа која траела скоро две недели.

Според извештаите на медиумите, нејзиното тело било ставено во куфер, а причината за смртта сè уште не е позната.

Полицијата апелираше до литванската заедница да им помогне да го лоцираат Залинас.

Би можело да ве интересира

Можен „Локдаун“ во Британија до 17 јули: Џонсон потврди дека не се размислува за ублажување на мерките

Ана Ололовска

Без компјутер, без греење: Најсиромашните во Велика Британија се борат со учењето од далечина

Ана Ололовска

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со Ковид-19

Ана Ололовска

Велика Британија одби да гарантира дипломатски статус на амбасадорот на ЕУ

Ана Ололовска