Телевизиска екипа во Чикаго е ограбена во центарот на градот додека известуваше за грабежи

Од:

Екипата на една ТВ станица во Чикаго која известувала за серија кражби е ограбена од тројца мажи со фантомки.

Телевизијата „Унивизион“ која ја емитува програмата на шпански, изјави дека во пет часот наутро во центарот на градот снимале репортер и снимател, кога три маскирани лица им пришле, им впериле пиштол и ги ограбиле, ги зеле нивната камера и други работи.

– Им пријдоа со пиштоли, им одзедоа најмногу лични работи и камера – изјави Луис Годинез, потпретседател на телевизиската компанија задолжена за вести.

Тој додаде дека тема на известување биле серија кражби во центарот, кои требало да се емитуваат на утринските вести.

Тој изјави дека снимениот материјал останал во украдената камера и дека се што снимиле никогаш не било емитувано.

Полицијата во Чикаго соопшти дека никој не е повреден, но не се уапсени на разбојниците.

Годинез наведува дека телевизијата не сака да ги открие имињата на репортерите и снимателите, за да ја заштити нивната приватност.

– Добро се, сето ова го поминуваме заедно како тим – рече тој.

Ова е втор грабеж овој месец насочен кон новинарска екипа, откако на 8 август беше нападнат и ограбен снимател на WLS-TV.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пукотница на Универзитетот во Лас Вегас, американските медиуми јавуваат за повеќе жртви

Горан Наумовски

Кочо Анѓушев и неговата фамилија ставени на црната листа на САД

А1он

Бркале сериски убиец, а тој бил во затвор

Пукање во Лас Вегас: Има мртви и ранети

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 84-годишен Американец до смрт ја претепа сопругата откако се скарале за мачката

Горан Наумовски

Американски воен авион падна во океанот во близина на Јапонија, во него имало осум лиц