„Телеграф“: Лондон криел терористички заговор поврзан со Иран

Од:

Екстремисти поврзани со либанското движење Хезболах, кое има иранска поддршка, складирале тони експлозиви во Лондон пред полицијата да им ги открие плановите во 2015 година. Тоа го објави британски „Телеграф“, кој додава дека случајот бил со назнака тајна.

Имено, полицијата по информации од странска Влада, открила вкупно три тони амониум нитрат. Еден човек бил уапсен по рација во северозападен Лондон, но бил ослободен без да биде подигнато обвинеие против него.

Според весникот, тоа била операција на разузнавањето што немала за цел да врши апсења. Терористичкит план бил откриен од МИ-6 и полицијата на Лондон во есента 2015 година, неколку месеци по потпишувањето на нуклеарниот договор со Иран, наведува весникот.

Би можело да ве интересира

Иранската Револуционерна гарда ги предупреди евентуалните агресори

Ана Ололовска

Зариф ги осуди новите американски санкции

Ана Ололовска

Лидерот на Хезболх со закана до Саудиска Арабија: Војна против Иран би ве уништила

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Зариф одговори на американскиот план за мирно решавање на кризата на Блиски Исток

Ана Ололовска

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Ана Ололовска