Телефонски разговор на Путин и Ердоган за билатералните односи и Сирија

Од:

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разговараа за билатералните односи и за ситуацијата во Сирија, се наведува во соопштението на администрацијата на турскиот лидер.

– Разговорите беа фокусирани на билатералните односи и регионалните прашања, пред сè на ситуацијата во Сирија, се додава во соопштението.

Путин и Ердоган се сретнаа на 22 октомври во Сочи за да се договорат за меморандумот за заеднички акции за решавање на ситуацијата во североисточна Сирија.

Според договорот, руската воена полиција и сириските граничари се распоредени на 23 октомври во области што граничат со Русија.

Курдските единици го завршија повлекувањето на своите сили на 29 октомври.

Би можело да ве интересира

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

А1он

Руска фармацевтска куќа објави колку ќе чини вакцината против Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Турскиот брод кружи на работ од грчкиот континентален гребен, тензиите не се смируваат

А1он

По тензиите меѓу Турција и Грција, Макрон испраќа воени бродови во источниот Медитеран

А1он

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

А1он