Телефонски разговор на Бајден со саудискиот крал ал Сауди

Од:

Во првиот разговор на претседателот на САД, Џо Бајден со саудискиот крал Салман бин Абдулазис ал Сауди била потврдена „американската посветеност да и помогне на Саудиска Арабија во одбрана на својата територија додека е соочена со напади од групи поврзани со Иран“.

Во соопштението на Белата куќа се наведува дека Бајден ја „потврдил важноста на универзалните човекови права и владеењето на правото“ во Саудиска Арабија. Тој го пофали и ослободувањето на активисти од саудиските затвори.

Бајден и ал Сауди разговарале и за обновените дипломатски напори за завршување на војната во Јемен.

– Нашата администрација е фокусирана на поправање на односите. Сигурно постојат подрачја каде ќе изразиме загриженост и ќе ја оставиме отворена опцијата на одговорност. Исто така постојат подрачја каде ќе продолжиме да работиме со Саудиска Арабија со оглед на заканите со кои се соочува регионот, изјави портпаролката на Белата куќа. Џен Псаки.

САД наскоро ќе објави разузнавачки извештај за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во октормври 2018 година во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Би можело да ве интересира

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

Жарко Настоски

Москва ја поздрави најавата на Бајден за деескалација на односите меѓу Русија и САД

Жарко Настоски

Русија го возвраќа ударот: Десетмина американски дипломати ќе мораат да ги пакуваат куферите

Жарко Настоски

Американскиот претседател отсега нема да може сам да одлучи земјата да истапи од НАТО

Жарко Настоски

САД реагираат на идеите за прекројување на границите: Го поддржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ

Жарко Настоски

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

Жарко Настоски