Техеран: Во Ница се случи терористички напад, да го прекинеме маѓепсаниот круг

Од:

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф остро го осуди нападот со нож во францускиот град Ница, нарекувајќи го „терористички напад“.

– Силно го осудуваме денешниот терористички напад во Ница. Оваа ескалација на маѓепсаниот круг на говор на омраза, провокација и насилство мора да биде заменета со здрав разум, напиша Зариф на Твитер.

Шефот на иранската дипломатија се осврна и на силната поддршка од Западот на францускиот претседател Емануел Макрон за секуларните закони, со кои се штитат карикатурите на пророкот Мухамед како форма на слобода на изразување.

– Треба да признаеме дека радикализмот создава само повеќе радикализам и дека мирот не може да се постигне преку грди провокации, наведе Зариф.

Би можело да ве интересира

Францускиот фарма-гигант Санофи „им подава рака“ на компаниите кои веќе произведуваат вакцини

Жарко Настоски

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Франција воведе задолжитетелен тест за коронавирус за патниците што не се од ЕУ

Жарко Настоски

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Поранешниот селектор на Франција во уметничко лизгање обвинет за силување на шест репрезентативки

Жарко Настоски

Франција ја одобри вакцината на Модерна

Жарко Настоски