Тедрос: СЗО испраќа екипа во Кина да го истражи потеклото на коронавирусот

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) следната недела ќе испрати екипа во Кина за подобро да разбере како почна епидемијата на коронавирусот, изјави синоќа генералниот директор Тедрос Адханом Гебрејесус.

-Познавањето на изворот на вирусот е многу, многу важно, изјави Тедрос, пренесен од Си-Ен-Ен.

Тој додаде дека очекува посетата да доведе до разбирање на тоа како почна епидемијата и што може да се направи за светот да се подготви за тоа што го чека во иднина.

Би можело да ве интересира

Новиот поглавар на СПЦ Хризостом примен во болница со Ковид-19, откако денеска служел литургија

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

Тедрос: Развојот на вакцините е добра вест, но пандемијата не е помината

Жарко Настоски

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Експертот на СЗО Рајан вели дека вакцините не значат и крај на пандемијата

Жарко Настоски

Србија: 69 починати во изминатите 24 часа, нови 7.782 заразени

Жарко Настоски