Тедрос: Гвинеја ја победи еболата, утре очекувам крај на епидемијата

Од:

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави денеска дека очекува Владата на Гвинеја утре да прогласи крај на епидемијата на ебола.

– Благодарејќи на лекциите кои ги научивме од епидемијата, благодарејќи на новите средства, вклучувајќи ги и вакцините, Гвинеја успеа да ја сузбие епидемијата за само четири месеци и да спречи ширење на еболата во соседните земји, истакна Гебрејесус.

Тој на прес-конференција додаде дека околу 11.000 луѓе се вакцинирани против ебола.

Би можело да ве интересира

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

СЗО им објави „војна“ на електронските цигари

Жарко Настоски

Кина одбива да учествува во втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот

Тедрос: Можна е појава на поопасна варијанта коронавирус од Делта

Ана Ололовска

Половина милион Кинези со писмо до СЗО бараат истрага за американската био-лабораторија во Форт Детрик

Ана Ололовска

Демне опасноста од нови, поопасни варијанти на вирусот, предупредува СЗО

Жарко Настоски