Танкерот „Стена Имперо“ би можел да биде ослободен за неколку часа

Од:

Ерик Ханел, директор на шведската компанија Стена Булк, која е сопственик на Стена Имперо, танкерот кој пловеше под британско знаме и беше запленет од Техеран на 19 јули, денеска изјави дека е информиран оти танкерот би можел да биде ослободен подоцна во текот на денов.

– Утрово добивме информации дека за неколку часа изгледа ќе го ослободат бродот Стена Имперо, рече Ханел за шведската телевизија.

– Сфаќаме дека е донесена политичка одлука бродот да биде ослободен, додаде тој.

Танкерот беше запленет две недели откако Британија заплени ирански танкер кај Гибралтар, кој подоцна беше ослободен.

Би можело да ве интересира

Велика Британија не издава дозволи за извоз на оружје во Турција

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

Ана Ололовска

Барние: Договорот за Брегзит изгледа „се потежок“

Ана Ололовска

Лавров: Асанж веројатно е мачен во лондонскиот затвор

Ана Ололовска

Приоритет на Владата е излегување од ЕУ на 31 октомври

Ана Ололовска

Ковени: Договор за Брегзит е можен, и тоа уште неделава

Ана Ололовска