Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

Од:

Талибанците денеска воведоа низа ограничувања за авганистанските медиуми, вклучително и забрана на телевизиски драми во кои се појавуваат актерки, а на презентерките на вести им наредено да носат хиџаб.

dobivaj vesti na viber

Авганистанското Министерство за спречување на пороците и за промоција на доблестите неделава воведе девет правила, што се однесуваат на забрана на сите медиуми кои се спротивставуваат на „исламските или авганистанските вредности“.

Дел од указите се однесуваат на жените.

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Хјуман рајт воч“ (ХРВ) соопшти дека се влошува слободата на медиумите во Авганистан.

Би можело да ве интересира

Во бомбашки напад убиен лидер на пакистанските талибанци

А1он

ОН: Убиени стотици лица во Авганистан откако талибанците се повторно на власт

Горан Наумовски

Талибанскиот лидер вели дека авганистанската почва нема да се користи за напади врз други земји

Ана Ололовска

Путин сака да ги подобри односите со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он