Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

Од:

Талибанците денеска воведоа низа ограничувања за авганистанските медиуми, вклучително и забрана на телевизиски драми во кои се појавуваат актерки, а на презентерките на вести им наредено да носат хиџаб.

Авганистанското Министерство за спречување на пороците и за промоција на доблестите неделава воведе девет правила, што се однесуваат на забрана на сите медиуми кои се спротивставуваат на „исламските или авганистанските вредности“.

Дел од указите се однесуваат на жените.

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Хјуман рајт воч“ (ХРВ) соопшти дека се влошува слободата на медиумите во Авганистан.

Би можело да ве интересира

Помош од над 260 милиони евра на ЕУ за народот во Авганистан преку проекти

А1он

Бројот на загинати во земјотресот во Авганистан се зголеми на 26 лица

Ана Ололовска

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Авганистан

А1он

Умерен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска

67 Авганистанци добија привремен престој во Македонија

А1он

Агенциите на ОН побараа рекордни 4,4 милијарди долари помош за Авганистан

А1он