Талибанците во Авганистан камшикуваа девет мажи на стадион

Од:

Портпаролот на авганистанската провинција Кандахар, Јаџи Заид на Твитер објави дека девет мажи осудени за различни кривични дела се јавно камшикувани.

Тој наведе дека камшикувањето било извршено на стадионот во Кандахар, главниот град на истоимената провинција.

Секој маж бил камшикуван од 35 до 39 пати пред талибанските и верските претставници и локалното населени.

Нема податоци какви кривични дела сториле мажите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

ВИДЕО: Снимен моментот кога силен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 157 Авганистанци починаа од студ

А1он

Авганистанска политичарка убиена во Кабул

Ана Ололовска