Талибанците ги прекинаа преговорите за размена на затвореници

Од:

Талибанците денеска ги прекинаа разговорите со авганистанската влада за размена на затвореници, главен чекор во мировните преговори со посредство на САД, откако се согласија за договор со милитантите за повлекување на силите.

Сухаил Шахин, портпарол на политичката канцеларија на исламистичката бунтовничка група во Катар, преку Твитер објави дека преговарачката група нема да учествува на „неплодни состаноци“ и дека ослободувањето на нивните затвореници е „одложено под различни изговори“.

Договорот меѓу САД и талибанците, потпишан кон крајот на февруари, според кој меѓународните сили предводени од САД мора да се повлечат, а талибанците за возврат мора да обезбедат безбедносни гаранции, е најдобрата можност досега за да се стави крај на 18-годишната војна, јавија западни медиуми.

Но, мирот зависи од преговорите меѓу авганистанската Влада и милитантите. Размената на затвореници треба да изгради доверба кај двете страни.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан загинаа 11 борци од експлозија на бомба

А1он

Русија, Кина, Пакистан и САД разговараа за Авганистан и Талибанците

А1он

Талибанците во Авганистан се уште соработуваат со Ал Каеда

А1он

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Ана Ололовска

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Ана Ололовска

Авганистан: Подметната бомба во автобус, загинаа новинар и возач

Ана Ололовска