Талибанците ги предупредија Американците: Ќе имате последици доколку не ги прекинете нападите со беспилотни летала

Од:

Талибанците денеска предупредија на последици доколку САД не ги прекинат летовите на своите беспилотни летала во воздушниот простор на Авганистан.

„Со операциите со беспилотни летала над Авганистан, САД ги прекршија сите меѓународни правила, закони и обврски што ги преземаа кон талибанците во преговорите во главниот град на Катар, Доха“, се наведува во нивното соопштение на Твитер, пренесено од британските медиуми.

Талибанските власти ги повикаа сите земји, особено САД, да го третираат Авганистан во рамките на меѓународното право, законите и обврските со цел да спречат какви било негативни последици.

Американските власти досега не излегоа со коментар на предупредувањето.

Би можело да ве интересира

Лидерот на талибанците мула Акхунд од меѓународните хуманитарни организации побара помош за „исцрпената нација“

Ана Ололовска

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

А1он

Американски разурнувач вплови во Црното Море

Бил Гејтс ќе финансира експериментален нуклеарен реактор

А1он

САД со највисока стапка на инфлација во октомври од 1990 година

А1он