Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши самоубијци

Од:

Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши – самоубијци на северот од земјата за заштита на границите со Кина и Таџикистан, изјави заменик – гувернерот на провинцијата Бадакшан, Мула Нисар Ахмад Ахмади.

„Специјален одред за самоубијци по име Лашкар-е Мансур ќе биде распореден на границата со Авганистан“, изјави гувернерот, цитиран од локалната новинска агенција Хама Прес.

Бомбашите – самоубијци од овој одред учествуваа во терористичките напади врз силите на соборената влада и членовите на меѓународната коалиција, предводена од Соединетите Американски Држави.

Откако САД објавија повлекување на своите војници од Авганистан, талибанците започнаа голема операција за преземање на контролата над земјата и на 6 септември објавија дека е обезбедена целосна контрола на целата територија на Авганистан, а следниот ден ја претставија новата влада составена само од членови на движењето.

Би можело да ве интересира

Лидерот на талибанците мула Акхунд од меѓународните хуманитарни организации побара помош за „исцрпената нација“

Ана Ололовска

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он

ОН бараат итна поддршка за авганистанските банки

А1он

ОН предупредуваат на колапс на авганистанскиот банкарски систем

Ана Ололовска

Авганистан: Талибанците бараат од ТВ мрежите да не прикажуваат серии со жени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Воена парада во Кабул

Ана Ололовска