Тајванскиот министер испрати порака до Кина и Русија: „Ние не сме идиоти“

Од:

Министерот за надворешни работи на Тајван ги критикуваше обидите на Кина да се прикаже себеси како миротворец во украинскиот конфликт додека „се заканува со војна на самоуправниот остров“.

„Кина се заканува со војна против Тајван и другите, но сака да и предложи мировен план на Русија, која започна војна против Украина“, рече министерот за надворешни работи Џозеф Ву на Твитер профилот на тајванското Министерство за надворешни работи.

„Ние не сме идиоти. Сакате мир? И двајцата автократи треба веднаш да престанат со своите закани, агресија и експанзионизам“, додаде тој.

Очигледното упатување на Ву за кинескиот лидер Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин доаѓа додека Си е во тридневна посета на Москва, опишана од Пекинг како „мировно патување“. Путин вчера изјави дека Русија е подготвена да го проучи кинескиот предлог за решавање на ситуацијата во Украина, но западните лидери изразија скептицизам за улогата на Пекинг како мировен посредник.

Тврдењето на Пекинг за неутралност е сериозно поткопано со неговото одбивање да ја признае природата на конфликтот – тој досега избегнуваше да го нарече „инвазија“ – и неговата дипломатска и економска поддршка за Москва.

Кинеската владејачка Комунистичка партија никогаш не го контролирала Тајван, но тврди дека самоуправната островска демократија е нејзина и постојано одбива да ја отфрли можноста за насилно преземање. Кина, исто така, сè повеќе врши воен притисок врз Тајван со редовно испраќање авиони и поморски бродови преку средната линија на Тајванскиот теснец.

Би можело да ве интересира

Кина ги повика странските мисии да ја отстранат пропагандата од објектите: Се мисли на украинските знамиња

Си Џинпинг ќе се сретне со шефовите на пет поранешни советски републики

Ана Ололовска

Кина гради нова база на Антарктикот, тврдат Американците

Ана Ололовска

Кина: Ниту една земја нема право да се меша во нашите односи со Русија

Макрон наводно работи со Кина на таен план за мир во Украина

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Немаме докази дека Кина им дава смртоносна помош на Русите

Ана Ололовска