Тајвански авиони ловци пресретнаа кинески авиони

Од:

Министерство за одбрана на Тајван соопшти дека денеска тајвански авиони ловци полетале откако авиони на кинеското воено вздухопловство втор ден по ред навлегуваат во идентификациската зона на тајванската противвоздушна одбрана.

– Дванаесет ловци Ј-16, два ловци Ј-10, два ловци Ј-11, два бомбардера Х-6 и еден протвморнарички авион Ј-8 ја поминаа централната линија на Тајванскиот Теснец и навлегоа во југозападната идентификациска зона на противвоздушната одбрана на Тајван, се наведва во соопштението на тајванското Министерство за одбрана.

За Кина, Тајван е дел од нејзината територија, а воздушниот инцидент предизвика дополнителни тензии помеѓу Пекинг и Тајпеј во момент кога висок американски дипломнат е во посета на Тајван.

Би можело да ве интересира

Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии

Ана Ололовска

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Ана Ололовска

Меѓусебни обвинувања меѓу Тајван и Кина по тепачка на прием по повод националниот празник на Тајван

Ана Ололовска

Шведска забрани кинески компании да учествуваат во изградба на мрежата 5Г

Ана Ололовска

Извештај: Кинеските супер богати личности зголемија богатство за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Ана Ололовска

Во Кина почна вакцинација против коронавирусот, луѓето чекаат во редици

Ана Ололовска