Тајван спроведува артилериски вежби

Од:

Тајван денеска почна со спроведување на претходно најавените артилериски вежби во услови на тековни воени вежби на Кина во близина на островот, јави ДПА. Артилериските вежби беа најавени на крајот на јули, а целта им е да симулираат одбрана од евентуален напад на кинеските вооружени сили.

dobivaj vesti na viber

Вежбите на Тајван, кои се дел од годишните вежби на Тајван, ќе продолжат денеска, утре и задутре. Нивното одржување е придружено со зголемени тензии во регионот, при што Кина соопшти дека ќе продолжи со вежбите што ги спроведува на север, југозапад и исток од Тајван. Кинеските вооружени сили првично најавија дека нивните вежби ќе завршат во недела. Датумот на кој ќе завршат засега не е објавен.

Министерството за надворешни работи на Тајван ја критикуваше одлуката на Кина да ги продолжи своите воени вежби во близина на Тајван.

-Кина ги користи своите воени вежби во близина на Тајван за да се подготви за инвазија на островот, изјави денеска тајванскиот министер за надворешни работи Џозеф Ву. Според тајванскиот министер, Пекинг има за цел да го промени статус квото во азиско-пацифичкиот регион.

-Кина ги користи своите вежби и воената патоказ за да се подготви за инвазијата врз Тајван… Вистинската цел на Кина е да го промени статусот кво во Тајванскиот теснец и во целиот регион, рече Џозеф Ву на прес-конференција во Тајпеј.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Кина ја осуди изјавата на Бајден за американско бранење на Тајван при кинеска интервенција

Ана Ололовска

Бајден: Американските сили би го бранеле Тајван, доколку Кина го нападне островот

Ана Ололовска

Во Тајван регистриран нов земјотрес со јачина од 5,6 степени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотни снимки од силниот земјотрес во Тајван

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес регистриран на Тајван