Тајната војна против Иран – проектили, дронови и тајни операции на Револуционерната гарда

Од:

Израелски беспилотни летала нападнаа фабрика за беспилотни летала и ракети во Исфахан. Нов воздушен напад на „шверцерската“ рута по која Иранците пренесуваат оружје за Хезболах. Иран најави „двојно посилен одговор“.

Битката за превласт во Сирија и уште еден напад на цели поврзани со иранската нуклеарна програма се резултат на серијата акции на „неидентификувани авиони“ и „најверојатно израелски беспилотни летала“ врз цели во Иран и сириско-ирачката граница.

Нападите, први откако Бенјамин Нетанјаху беше вратен на функцијата премиер на Израел, се случија само еден ден откако командантот на иранската револуционерна гарда, Есмаил Кани, објави дека „иранските операции на Западниот Брег“ се во тек.

Наследникот на Касем Сулејмани, кој беше убиен пред три години во напад на американски беспилотни летала во Багдад, го предупреди Тел Авив дека секоја акција на Израел ќе биде проследена со двојно посилен одговор од Техеран.

Три самоубиствени беспилотни летала, најверојатно израелски „Ланиус“, експлодирале во непосредна близина на воениот комплекс во Исфахан, кој се смета за центар на производство на беспилотни летала и ракети.

Веднаш по експлозиите, иранските власти објавија дека сите три летала се уништени пред да предизвикаат штета на фабриката, но речиси истовремено избувна пожар во нафтена рафинерија во северозападниот дел на Иран.

„Едниот авион беше соборен од противвоздушна одбрана, додека другите два експлодираа откако се заплеткаа во стапици“, соопшти иранското Министерство за одбрана.

Ирански извори наведуваат дека фабриката за беспилотни летала и ракети била нападната со мали беспилотни летала, најверојатно „ланиуси“ кои се всушност вооружени тркачки авиони. Најраспространетите израелски беспилотни летала наречени „чапја“ беа приземјени по серија инциденти во кои беа уништени или оштетени три такви летала.

Беспилотните летала наводно полетале во Исфахан од Азербејџан. Властите во Баку им наредија на дипломатите да го евакуираат Техеран во неделата, по пукањето во кое беше убиен чувар на амбасадата, а уште двајца беа ранети.

Помалку од 12 часа подоцна, неидентификувани авиони нападнаа конвој камиони на ирачко-сириската граница, со кои Иранската револуционерна гарда со години пренесува оружје за Хезболах и проиранските милиции во Сирија, Либан и на палестинските територии.

Според локални извори, сите шест камиони биле уништени во серија воздушни напади, но се уште не е познато колку луѓе загинале во овие напади.

Иако сè уште не се знае чии авиони го уништиле камионскиот конвој, сите очи се вперени во Американците, чија база во Танф минатата недела беше цел на напад со беспилотно летало, најверојатно лансиран од базите на една од проиранските милиции, веројатно Катаиб Хезболах.

Неколку часа подоцна, Пентагон негираше вмешаност во овој напад. Претходниот напад со беспилотни летала во тајната војна што Иран и Израел ја водат со години беше снимен во мај, откако самоубиствен дрон експлодираше во воениот комплекс Парчин во близина на Техеран, при што загина еден млад научник, а беше повредено уште едно лице.

Иако иранските медиуми веднаш по експлозијата го опишаа настанот како несреќа, смртта на младиот експерт за развој на дронови набрзо беше дефинирана како инцидент, за кој се уште никој не презеде одговорност.

Само неколку дена претходно во Техеран беше убиен полковник на Револуционерната гарда, а американските медиуми објавија дека Израелците потврдиле дека го организирале ова убиство за да го предупредат Иран дека планира да нападне израелски граѓани во странство.

Нападот на израелските дронови уследи по серијата напади на ирански беспилотни летала врз американските бази во Сирија, како и цели на територијата на Израел.

Во нападите на израелската авијација на крајот на октомври беа уништени добро чуваните хангари на аеродромот Димас во Сирија. Уништени се пистата, радарот на аеродромот и магацините во кои се чувале компонентите на беспилотните летала кои наводно биле испорачани во сириската престолнина од Иран.

Сириските власти објавија дека нема жртви, додека западното разузнавање предупреди дека серијата напади на иранските складишта за оружје ги принудиле властите во Техеран драматично да ја променат својата стратегија во Сирија, преминувајќи од само вооружување на силите лојални на Башар ал Асад кон модернизирање на воздушната одбрана на земјата.

Цената на новата иранска стратегија во Сирија се проценува на неколку десетици милиони долари, насочена главно кон опремување на сириските сили да се спротивстават на израелските воздушни напади.

Во огромното мнозинство на случаи, Израел не ги коментира ваквите напади, но највисоките владини претставници на земјата, вклучително и премиерот Бенјамин Нетанјаху, повремено ги фалат членовите на вооружените сили, признавајќи ја индиректната одговорност за нападите, пишува Newsweek.

За да се намалат штетите од ваквите напади, Иранците започнаа сериозна операција за модернизација на сириската противвоздушна одбрана, вклучувајќи ги и ракетите земја-воздух „Сајад 4Б“ и „Бавар 373“.

Според западните разузнавачки служби, најголем дел од објектите кои биле цел на Израелците му припаѓаат на Хезболах, односно единицата 4400, која е одговорна за пренос на воена опрема од арсеналот на Иранската револуционерна гарда.

„Единицата за шверц“, како што Мосад го нарече одделот 4400 на Хезболах, стана посредник во трансферот на оружје, многу важен дел од проиранските сили во Либан, бидејќи освен што отвораше канали за испорака на оружје, се претвори во стратешки важен дел од заедничките операции на Револуционерната гарда и Хезболах.

Сирискиот дел од операцијата, според разузнавачите, влече корени од ерата на ирачко-иранската војна, кога припадниците на Револуционерната гарда во Сирија биле обучени да користат советски ракети, кои им ги дал тогашниот либиски лидерот Моамер ел Гадафи.

Израелските авиони Ф-35 успеале да навлезат во иранскиот воздушен простор во неколку наврати во последните два месеци за време на вежба со беспилотни летала и најмалку еден танкер КЦ-48, јавуваат израелските медиуми.

Иранците ниту ја потврдија ниту ја демантираа таа информација, но речиси истовремено почнаа и големи маневри со беспилотни летала, при што беа тестирани повеќе од 150 дронови за 48 часа, а отворија специјални засолништа на повеќе од педесет локации во таа земја.

Иако Техеран категорично го негира ова, властите во Израел се убедени дека создавањето атомска бомба е крајната цел на иранската нуклеарна програма, поткрепувајќи ги тврдењата со стотици килограми документи кои агентите на Мосад ги украле од таен центар во Техеран на крајот од јануари 2018 година.

Израел, барем според тврдењата на Техеран, се обидува да го запре или забави развојот на нуклеарната програма напаѓајќи ги научниците. Последната жртва на оваа кампања беше „младиот научник“ кој загина во мај во напад со дрон на воениот комплекс Парчин во близина на Техеран.

Би можело да ве интересира

Награди за пилотите кои го пресретнаа американскиот дрон

Горан Наумовски

Америка испрати нов дрон: Најнапредниот авион полета од Италија и пристигна над Црното Море

(ВИДЕО) Како Русите го соборија американскиот дрон: Армијата објави видео од падот над Црното Море

Горан Наумовски

Кинески дрон соборен во Украина

Горан Наумовски

Русите го бараат американскиот соборен дрон

Горан Наумовски

Кина, Русија и Иран почнаа со поморски вежби, Москва испрати бродови на Северната флота

Ана Ололовска