„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Од:

Британската влада преговара со Украина за продажба на ракети „земја-земја“ и „воздух-земја“, објави лондонски Тајмс.

Според изданието, тоа би бил прв таков договор за оружје за британската страна.

Предмет на преговорите се ракетите Бримстоун, развиени од британскиот огранок на меѓународниот конзорциум МБДА. Вакви проектили може да се инсталираат на украински воени бродови. Во написот се вели дека со проектили од тој тип (секој со вредност од 100 илјади фунти) може да бидат вооружени и авиони од ВВС на Украина.

Би можело да ве интересира

Велика Британија за два месеци ќе понуди засилувачка доза на вакцина за сите постари од 18 години

А1он

Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

А1он

ВИДЕО: Објавена драматична снимка од уривање на Ф-35 во Средоземното Море

Ана Ололовска

Откриени два случаи на варијанта Омикрон во Британија

Ана Ололовска

Првите луѓе на руската и американската армија телефонски разговараа за тензиите околу Украина

Ана Ололовска

Медицинските уреди подобро функционираат кај белци предупредува британскиот министер за здравство

Катерина Павлова-Николовска