Поддржувачите на Трамп „ретвитаат“ анкета од пред 6 години дека Обама бил најлошиот американски претседател по Втората светска војна

Од:

Подржувачите на Трамп како реакција на обвинувањата од страна на поранешниот претседател Обама ја споделија анкетата од 2014 година спроведена од страна на „Quinnipiac“  пренесена од магазинот „Тајм“.

Според таа анкета, спроведена ширум земјата, пред 6 години, повеќето Американци сметале дека Барак Обама е најлошиот претседател од Втората светска војна споредено со досегашните шефови на државата.

Анкетата на „Quinnipiac“ открила дека 33 отсто од Американците го сметаат Обама како најлош повоен претседател, додека само 8 отсто го сметаат за најдобар.

Околу 28 отсто сметаат дека поранешниот претседател, Џорџ Буш е меѓу „најлошите“.

Ричард Никсон, единствениот американски претседател што некогаш си поднесе оставка по аферата „Вотергејт“, беше избрана за најлош од страна на 13 отсто од анкетираните.

Според анкетата од 2014, Роналд Реган е најчестиот одговор во изборот за најдобар претседател по Втората светска војна.

Околу 18 отсо го избрале Бил Клинтон за најдобар, а Џон Кенеди доби 15%.

 

Би можело да ве интересира

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Тригодишно момче и двајца возрасни се убиени на Флорида

Рекорден број мигранти се движат кон границата со САД, нов тест за Бајден

(ВИДЕО) Американец падна во урнат мост поради инструкции на Гугл мап и се удави

Пронајдени се остатоци од исчезнатиот „невидлив“ американски авион

Горан Наумовски

Во САД: Исчезна „невидлив“ воен авион, армијата ги моли граѓаните за помош