Тајландски судија во судница го критикувал системот, па се застрелал

Од:

Тајландски судија се застрелал себеси во градите, во судница, кога ослободил петмина муслимани осомничени за убиство, oткако претходно го критикувал правосудниот систем.

Судијата, Канакорн Пијанчан, ги ослободил осомничените поради недостиг на докази.

По пресудата, тој изговорил заклетва, извадил пиштол и се застрелал во градите.

Сето тоа се случило во петокот, а судијата го преживеал пукањето и бил пренесен во болница.

Според Би-би-си, постои соопштение за кое се верува дека го напишал судијата, а во кое тој вели дека се обидел да се самоубие поради наводното мешање во овој случај.

Целиот настан се пренесувал во живо преку „Фејсбук“, а пред да се застрела судијата рекол дека се потребни јасни и веродостојни докази за да се казни некој.

Би можело да ве интересира

Жена од Тајланд осудена на 43 години затвор, го навредила кралското семејство на Фејсбук

Ана Ололовска

На Тајланд почина човек од Ковид-19, прв смртен случај по скоро два месеца

Жарко Настоски

Дедо Mраз стигна и да ги нахрани рибите во Тајланд

Жарко Настоски

Германија му се закани со протерување на кралот на Тајланд

Ана Ололовска

Илјадници средношколци на протест против „диносаурусите“ од власта во Тајланд

Полицијата на Тајланд употреби водени топови против демонстранти

Ана Ололовска