Жена од Тајланд осудена на 43 години затвор, го навредила кралското семејство на Фејсбук

Од:

Тајландски суд денеска осуди 65-годишна жена на 43 години затвор поради критикување на кралското семејство на интернет, соопшти нејзината адвокатка.

Тоа е најстрога казна која е досега изречена во оваа земја за навреда на кралот Маха Ваџиралонгкорн или членовите на неговото семејство.

Пресудата е донесена во момент на големи протести на младите луѓе, на кои јавно се критикува монархијата, и покрај строгиот тајландски закон, познат како „лесе мајесте“, кој предвидува казна затвор од 15 години за секое непочитување на овој акт.

– Анчан Прелерт се изјасни за виновна за 29 одделни прекршувања на законот со споделување и објавување на ЈуТјуб и на Фејсбук во периодот меѓу 2014 и 2015 година, објасни нејзината адвокатка Павини Чумсри.

Анчан првично била осудена на 87 години затвор, но поради признавање на делото, судот и ја намалил казната на половина.

Обвинетата сега има можност да поднесе жалба до две повисоки судски инстанци.

Полицијата изврши претрес во домот на Анчан во јануари 2015 година, неколку месеци откако со воен удар беше соборена цивилната влада.

По воениот удар во 2014 година, најмалку 169 луѓе се обвинети за кривични дела според законот „лесе мајесте“. Властите кратко престанале да го применуваат споменатиот закон во 2018 година, но полицијата повторно го вратила по немирите и протестите, на кои била критикувана монархијата.

Би можело да ве интересира

Тајланд се отвора за вакцинираните туристи од најмалку 10 земји

Ана Ололовска

На Тајланд направен робот што од шише на Астра Зенека може да извлече 12 дози вакцини

Ана Ололовска

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

Жарко Настоски

Експлозија во фабрика на Тајланд, евакуирани илјадници жители

Жарко Настоски

Тајландскиот премиер не носел маска на состанок, му пишаа казна од 190 долари

Жарко Настоски

Тајландскиот министер за сообраќај поднесе оставка по железничката несреќа, владата ја одби

Ана Ололовска